På en fantasifuld tur i skoven..🌳 🌳

image_pdfimage_print

🚀 Vi begav os afsted hen af Kirkestien, stien var våd og smattet, men så så vi et hul i krattet indtil en anden mark. Lad os udforske denne nye mulighed.. Efter markvandring, fund af musehul, løb og grin nåede vi frem til en skov. Vi gik på opdagelse i skoven, først ” fiskede” vi en lille bæk, derefter fandt vi pinde i skoven, som vi skrev vores navne med, tilsidst fandt vi en efterladt rumraket i skoven ( en væltet træstamme). 

👹 Nu kravlede vi alle ombord og talte ned fra 10-9-8….2-1 affyr… Turen gik nu ud i rummet. Vi besøgte ildplaneten med ildsøjler ( træer i skoven), og ildmonster.. Vi sprang ombord og fløj videre. Undervejs så vi solen, månen og jorden på størrelse med fodbolde. 

🎈 Nu ankom vi til ballon planeten, her kunne vi hoppe højt, indtil ballonerne begyndte at angribe os, godt vi havde nogle nåle med, så kunne vi springe ballonerne. Hvis Johan skød dem, blev de bare levende igen. Vi skyndte os at flyve videre til månen, her fandt vi månesten, og var vægtløse.. Det var sjovt. På turen tilbage til jorden, prøvede vi alle at flyve i rummet og ordne rumskibet. 

🏇 Vel tilbage på jorden, red vi på en stor træhest hjem til skoven nær Adsbøl, herfra gik vi over marken og gennem byen hjem til Humlehave. Tid til madpakker og hygge i SFO’en. En god og oplevelsesrig dag. 

Del dette: