Forældreråd

image_pdfimage_print

Forældrerådets formål er at støtte op om Æblegård Friskole’s aktiviteter. Derudover skal forældrerådet gennem dialog med forældre til børn i samme gruppe samarbejde med klasselæreren om fælles sociale skole-hjem aktiviteter.

Der vælges følgende antal forældre i hver gruppe:
Blå gruppe: 2 personer
Grøn gruppe: 4 personer
Gul gruppe: 2 personer

Valg af medlemmer til forældrerådene sker på årets første infoaften.

Medlemmerne vælges for 1 år.

Hvert forældreråd skal planlægge flere sociale arrangementer for elever, forældre og evt. lærere i den pågældende gruppe. Eksempler på arrangementer eller aktiviteter kan være:

Fællesspisning i hver gruppe
Udflugter for den enkelte gruppe
Ved behov kan klasselæreren også f.eks. planlægge evt. rengøring af klasselokalet mm. med hjælp fra Forældrerådet.

Det samlede forældreråd på tværs af alle grupperne planlægger derudover 2 årlige arrangementer (jule- og fastelavnsfest).

Praktisk information

Forældrerådene registreres af klasselæreren, som videregiver medlemmers navne og gruppe til administrationen. Det skal synliggøres hvem der er i forældrerådene så de andre forældre kan kontakte dem.

Medlemmerne kan registrere deres timeforbrug som forældretimer.

Del dette: