“Lejrtur til Odense”

image_pdfimage_print

Kære forældre til eleverne i Lysegrøn og Grøn klasse.

Lysegrøn og Grøn Klasse tager i år på lejrtur til Odense…
Det kommer til at foregå fra mandag den. 7. maj til onsdag den 9. maj.
Vi rejser mandag morgen fra togstationen i Gråsten med afgang klokken 7.49…  Eleverne bedes møde ind på stationen allersenest et kvarter før afrejse, hvor de skal henvende sig til Morten, som vil registrere deres fremmøde…  Hjemkomst fra Odense vil blive klokken 15.06 onsdag eftermiddag…

Vi skal bo på Stige Friskole i det nordlige Odense…
Adressen er: Hedelundvej 2; 5270 Odense

Vi har forsøgt at strikke et spændende og alsidigt program sammen, som både byder på oplevelser, leg og læring…
Mandag tager vi på rundtur i Odense By – og bruger hele eftermiddagen på at besøge Leo’s Legeland, hvor der er rutsjebaner, klatrebaner, og masser af sjove udfordringer…  Vi kører derefter til Stige Friskole og indkvarterer os – hvorefter der bliver almindelig aftenhygge inden vi går trætte i seng…
Tirsdag skal vi besøge Odense Zoo, hvor vi først skal en tur rundt i parken og se på alle dyrene, hvorefter vi hele eftermiddagen har nogle forskellige undervisningsforløb, som er tilrettelagt af medarbejderne fra Odense Zoo…
Onsdag skal vi tidligt op og pakke alt vores bagage sammen igen…  Vi skal på rundtur på Odense Teater, hvor vi skal se alle de forskellige værksteder, opleve at være bag scenen – og at være på scenen…  Derefter tager vi til Histotoriet, som er et museum for børn, hvor der er tilrettelagt et lille program for os, inden vi igen sætter kursen mod Gråsten…

Vi opkræver 600,- kroner pr. elev, som skal dække de udgifter vi har på turen…  Indbetalingen skal ske på reg.nr.: 8060  Kontonummer: 4065997.  Og husk, at anføre barnets navn på indbetalingen…

I forhold til bagage, så PAK FORNUFTIGT…  Der skal sovepose, pude, liggeunderlag (og helst ikke for tykke) med – Vi har simpelthen ikke plads til hverken de store oppustelige af slagsen eller til de moderne foldemadrasser… Desuden skal der lidt skiftetøj med, og en tandbørste, samt diverse toiletartikler…  Vi er så heldige, at en af skolens forældre transporterer vores bagage frem og tilbage igen, så under togturen kan eleverne nøjes med en lille rygsæk, hvor der skal være en (stor) madpakke, som skal dække hele den første dag…  Aftensmaden er det første måltid, som vi sørger for…  Så lav den endelig rigtig stor…  Og naturligvis skal der også være noget at drikke til hele dagen…

Vi frabeder os, at eleverne har sodavand og slik med på turen – og desuden er lommepenge næsten også overflødige…  Der bliver simpelthen ikke tid til shopping…  De kan nøjes med 50 kroner, så de kan få lidt at drikke i Leos Legeland og eventuelt købe en is i Zoo…

Vedrørende mobiltelefon, så vil vi gerne henstille til, at eleverne ikke har den med på turen…  Vi har en del uheldige oplevelser fra tidligere ture, hvor brugen af mobiltelefon har givet uro og unødvendige bekymringer hos vores elever…  De er i trygge hænder under hele turen, og vi skal nok henvende os til Jer (forældre), hvis det skulle blive nødvendigt… Vi er naturligvis også til at træffe…
Morten (22 74 92 69)
Birte (42 57 15 01)
Else (42 94 00 74)

Til gengæld må eleverne gerne medbringe deres udleverede Ipad, som de kan bruge til at tage billeder i Zoo eller andre steder, hvor det appellerer til det…  (Husk derfor også opladerkabel)…

Vi glæder os til turen…

Else, Birte og Morten.

Del dette:

FacebookTwitterGoogleLinkedIn